Results'2018

Results of 2017 Upper Murray Challenge

Follow this link for the all splits details and Single leg results

Results

Bib Team Name Category Division Surname Name RACE TIME Overall
position
Category Position Division
Position
2   Individual Open Male Tim Boote 5:18:50 1 1 1
1   Individual Open Male James Pretto 5:29:26 2 2 2
4   Individual Veteran Male (over 40) Luke Haines 5:49:22 3 3 1
32   Individual Veteran Male (over 40) Ian Franzke 6:05:35 4 4 2
3   Individual Open Male Peter Preston 6:12:08 5 5 3
25   Individual Open Male Robbie Savage 6:12:16 6 6 4
5   Individual Open Male Josh Roy 6:16:11 7 7 5
18   Individual Veteran Male (over 40) Matthew Sheather 6:18:46 8 8 3
43   Individual Vintage Male (over 50) Tom Crebbin 6:20:57 9 9 1
29   Individual Open Male Paul Smith 6:26:15 10 10 6
41   Individual Open Female Maria Plyashechko 6:34:56 11 11 1
305 Puffing Billy's  Relay team Mixed team David  Peedom
Bridi Rice 
David Griffin
  6:35:48 12 1 1
17   Individual Veteran Male (over 40) Jayden Thrush 6:47:26 13 12 4
19   Individual Open Female Sorcha Flett 6:53:42 14 13 2
302 Ange and El Relay team Female team Angela Farrell
Angela Farrell
Elouise Peach
  7:12:42 15 2 1
304 Team UMC Relay team Male team Steve Taylor
Damo Guthrie
Steve Taylor
  7:13:09 16 3 1
28   Individual Veteran Male (over 40) Stuart White 7:14:26 17 14 5
40   Individual Veteran Female (over 40) Emma Morris 7:17:10 18 15 1
22   Individual Open Male Myall Quint 7:19:23 19 16 7
12   Individual Vintage Male (over 50) Simon Vandestadt 7:20:13 20 17 2
11   Individual Veteran Male (over 40) Shaun Phelps 7:21:06 21 18 6
20   Individual Open Male Ed Whiting 7:22:57 22 19 8
26   Individual Veteran Male (over 40) Andrew Clifford 7:27:17 23 20 7
31   Individual Open Female Marlena Ahrens 7:30:36 24 21 3
9   Individual Veteran Male (over 40) Will Chapman 8:03:43 25 22 8
30   Individual Veteran Male (over 40) Andrew Reichel 8:03:48 26 23 9
42   Individual Open Male Jack Allison 8:15:26 27 24 9
27   Individual Vintage Male (over 50) John Allison 8:25:53 28 25 3
15   Individual Veteran Male (over 40) Baden Dickson 8:29:58 29 26 10
10   Individual Veteran Male (over 40) Simon Mcdonell 8:44:04 30 27 11
38 St Leonards #3 AR Duo team AR Duo Male Ethan Liberman 9:46:58 31 1 1
38 St Leonards #3 AR Duo team AR Duo Male Luca Harowell 9:46:58 32 1 1
37 St Leonards #2 AR Duo team AR Duo Male Hamish Redgrove 9:48:30 33 2 2
37 St Leonards #2 AR Duo team AR Duo Male Hamish Galloway 9:48:30 34 2 2
36 St Leonards #1 AR Duo team AR Duo Male Joshua Griffith 9:51:13 35 3 3
36 St Leonards #1 AR Duo team AR Duo Male Jack Oliver 9:51:13 36 3 3
39 St Leonards #4 AR Duo team AR Duo Female Sophie Robbins 9:51:23 37 4 1
39 St Leonards #4 AR Duo team AR Duo Female Eloise Morris 9:51:23 38 4 1

MTB Leg results

bib Team Name Category Division Surname Name START TIME TA1 in Ride Overall
position
Category Position Division
Position
2   Individual Open Male Tim Boote 8:00:30 9:24:47 1:24:17 1 1 1
4   Individual Veteran Male (over 40) Luke Haines 8:00:30 9:30:22 1:29:52 2 2 1
1   Individual Open Male James Pretto 8:00:30 9:30:23 1:29:53 3 3 2
27   Individual Vintage Male (over 50) John Allison 8:00:30 9:39:38 1:39:08 4 4 1
32   Individual Veteran Male (over 40) Ian Franzke 8:00:30 9:40:06 1:39:36 5 5 2
3   Individual Open Male Peter Preston 8:00:30 9:40:42 1:40:12 6 6 3
43   Individual Vintage Male (over 50) Tom Crebbin 8:00:30 9:41:37 1:41:07 7 7 2
5   Individual Open Male Josh Roy 8:00:30 9:41:55 1:41:25 8 8 4
29   Individual Open Male Paul Smith 8:00:30 9:43:06 1:42:36 9 9 5
25   Individual Open Male Robbie Savage 8:00:30 9:43:09 1:42:39 10 10 6
41   Individual Open Female Maria Plyashechko 8:00:30 9:43:38 1:43:08 11 11 1
42   Individual Open Male Jack Allison 8:00:30 9:47:18 1:46:48 12 12 7
304 Team UMC Relay team Male team Steve Taylor 8:00:30 9:48:05 1:47:35 13 1 1
12   Individual Vintage Male (over 50) Simon Vandestadt 8:00:30 9:48:17 1:47:47 14 13 3
19   Individual Open Female Sorcha Flett 8:00:30 9:48:29 1:47:59 15 14 2
17   Individual Veteran Male (over 40) Jayden Thrush 8:00:30 9:48:55 1:48:25 16 15 3
11   Individual Veteran Male (over 40) Shaun Phelps 8:00:30 9:49:36 1:49:06 17 16 4
28   Individual Veteran Male (over 40) Stuart White 8:00:30 9:50:35 1:50:05 18 17 5
20   Individual Open Male Ed Whiting 8:00:30 9:50:42 1:50:12 19 18 8
22   Individual Open Male Myall Quint 8:00:30 9:57:14 1:56:44 20 19 9
40   Individual Veteran Female (over 40) Emma Morris 8:00:30 10:03:24 2:02:54 21 20 1
31   Individual Open Female Marlena Ahrens 8:00:30 10:08:55 2:08:25 22 21 3
9   Individual Veteran Male (over 40) Will Chapman 8:00:30 10:11:18 2:10:48 23 22 6
302 Ange and El Relay team Female team Angela Farrell 8:00:30 10:16:41 2:16:11 24 2 1
15   Individual Veteran Male (over 40) Baden Dickson 8:00:30 10:16:46 2:16:16 25 23 7
10   Individual Veteran Male (over 40) Simon Mcdonell 8:00:30 10:17:40 2:17:10 26 24 8
26   Individual Veteran Male (over 40) Andrew Clifford 8:00:30 10:18:23 2:17:53 27 25 9
305 Puffing Billy's  Relay team Mixed team Bridi Rice 8:00:30 10:22:01 2:21:31 28 3 1
30   Individual Veteran Male (over 40) Andrew Reichel 8:00:30 10:23:37 2:23:07 29 26 10
38 St Leonards #3 AR Duo team AR Duo Male Ethan Liberman 8:00:30 10:24:29 2:23:59 30 1 1
38 St Leonards #3 AR Duo team AR Duo Male Luca Harowell 8:00:30 10:24:35 2:24:05 31 2 2
36 St Leonards #1 AR Duo team AR Duo Male Joshua Griffith 8:00:30 10:41:49 2:41:19 32 3 3
36 St Leonards #1 AR Duo team AR Duo Male Jack Oliver 8:00:30 10:41:49 2:41:19 33 4 4
37 St Leonards #2 AR Duo team AR Duo Male Hamish Galloway 8:00:30 10:42:14 2:41:44 34 5 5
37 St Leonards #2 AR Duo team AR Duo Male Hamish Redgrove 8:00:30 10:42:18 2:41:48 35 6 6
39 St Leonards #4 AR Duo team AR Duo Female Eloise Morris 8:00:30 10:45:21 2:44:51 36 7 1
39 St Leonards #4 AR Duo team AR Duo Female Sophie Robbins 8:00:30 10:45:29 2:44:59 37 8 2
18   Individual Veteran Male (over 40) Matthew Sheather 8:00:30   Missing split      

Kayak leg results

bib Team Name Category Division Surname Name TA1 out TA2 in Paddle Overall
position
Category Position Division
Position
1   Individual Open Male James Pretto 9:31:45 11:10:45 1:39:00 1 1 1
2   Individual Open Male Tim Boote 9:25:43 11:07:58 1:42:15 2 2 2
25   Individual Open Male Robbie Savage 9:44:38 11:28:48 1:44:10 3 3 3
4   Individual Veteran Male (over 40) Luke Haines 9:31:47 11:18:20 1:46:33 4 4 1
5   Individual Open Male Josh Roy 9:43:11 11:31:16 1:48:05 5 5 4
31   Individual Open Female Marlena Ahrens 10:10:45 12:02:08 1:51:23 6 6 1
32   Individual Veteran Male (over 40) Ian Franzke 9:42:05 11:33:52 1:51:47 7 7 2
304 Team UMC Relay team Male team Damo Guthrie 9:50:13 11:42:23 1:52:10 8 1 1
3   Individual Open Male Peter Preston 9:42:11 11:35:01 1:52:50 9 8 5
17   Individual Veteran Male (over 40) Jayden Thrush 9:51:00 11:44:35 1:53:35 10 9 3
41   Individual Open Female Maria Plyashechko 9:44:27 11:39:32 1:55:05 11 10 2
12   Individual Vintage Male (over 50) Simon Vandestadt 9:51:15 11:46:32 1:55:17 12 11 1
305 Puffing Billy's  Relay team Mixed team David Griffin 10:22:41 12:21:52 1:59:11 13 2 1
30   Individual Veteran Male (over 40) Andrew Reichel 10:26:57 12:27:16 2:00:19 14 12 4
40   Individual Veteran Female (over 40) Emma Morris 10:07:55 12:09:02 2:01:07 15 13 1
29   Individual Open Male Paul Smith 9:45:51 11:47:47 2:01:56 16 14 6
22   Individual Open Male Myall Quint 9:59:32 12:02:00 2:02:28 17 15 7
27   Individual Vintage Male (over 50) John Allison 9:44:51 11:50:08 2:05:17 18 16 2
10   Individual Veteran Male (over 40) Simon Mcdonell 10:20:55 12:28:10 2:07:15 19 17 5
19   Individual Open Female Sorcha Flett 9:52:35 12:00:55 2:08:20 20 18 3
28   Individual Veteran Male (over 40) Stuart White 9:53:38 12:03:42 2:10:04 21 19 6
15   Individual Veteran Male (over 40) Baden Dickson 10:19:54 12:32:49 2:12:55 22 20 7
26   Individual Veteran Male (over 40) Andrew Clifford 10:23:37 12:36:34 2:12:57 23 21 8
9   Individual Veteran Male (over 40) Will Chapman 10:17:26 12:34:17 2:16:51 24 22 9
11   Individual Veteran Male (over 40) Shaun Phelps 9:56:52 12:15:20 2:18:28 25 23 10
37 St Leonards #2 AR Duo team AR Duo Male Hamish Galloway 10:54:19 13:13:02 2:18:43 26 1 1
37 St Leonards #2 AR Duo team AR Duo Male Hamish Redgrove 10:54:19 13:13:26 2:19:07 27 2 2
36 St Leonards #1 AR Duo team AR Duo Male Jack Oliver 10:52:45 13:14:49 2:22:04 28 3 3
38 St Leonards #3 AR Duo team AR Duo Male Ethan Liberman 10:40:15 13:02:21 2:22:06 29 4 4
80   Single leg - paddle Open Adrian Barbagallo 9:56:24 12:18:33 2:22:09 30 1 1
36 St Leonards #1 AR Duo team AR Duo Male Joshua Griffith 10:52:37 13:14:52 2:22:15 31 5 5
38 St Leonards #3 AR Duo team AR Duo Male Luca Harowell 10:40:08 13:02:38 2:22:30 32 6 6
39 St Leonards #4 AR Duo team AR Duo Female Sophie Robbins 10:53:40 13:19:09 2:25:29 33 7 1
42   Individual Open Male Jack Allison 9:54:22 12:20:11 2:25:49 34 24 8
39 St Leonards #4 AR Duo team AR Duo Female Eloise Morris 10:52:49 13:19:09 2:26:20 35 8 2
18   Individual Veteran Male (over 40) Matthew Sheather     Missing split      
43   Individual Vintage Male (over 50) Tom Crebbin 9:43:02   Missing split      
302 Ange and El Relay team Female team Angela Farrell     Missing split      
20   Individual Open Male Ed Whiting 9:56:20   Missing split      
81   Single leg - paddle Veteran (over 40) Craig Lennard     Missing split      

 

Run leg results

bib Team Name Category Division Surname Name TA2 out FINISH Run Overall
position
Category Position Division
Position
2   Individual Open Male Tim Boote 11:09:13 13:19:20 2:10:07 1 1 1
305 Puffing Billy's  Relay team Mixed team David Peedom 12:22:19 14:36:18 2:13:59 2 1 1
1   Individual Open Male James Pretto 11:12:25 13:29:56 2:17:31 3 2 2
4   Individual Veteran Male (over 40) Luke Haines 11:19:41 13:49:52 2:30:11 4 3 1
32   Individual Veteran Male (over 40) Ian Franzke 11:35:53 14:06:05 2:30:12 5 4 2
29   Individual Open Male Paul Smith 11:52:59 14:26:45 2:33:46 6 5 3
3   Individual Open Male Peter Preston 11:36:32 14:12:38 2:36:06 7 6 4
5   Individual Open Male Josh Roy 11:34:41 14:16:41 2:42:00 8 7 5
25   Individual Open Male Robbie Savage 11:30:45 14:12:46 2:42:01 9 8 6
26   Individual Veteran Male (over 40) Andrew Clifford 12:42:19 15:27:47 2:45:28 10 9 3
43   Individual Vintage Male (over 50) Tom Crebbin 11:32:32 14:21:27 2:48:55 11 10 1
19   Individual Open Female Sorcha Flett 12:03:47 14:54:12 2:50:25 12 11 1
11   Individual Veteran Male (over 40) Shaun Phelps 12:28:25 15:21:36 2:53:11 13 12 4
41   Individual Open Female Maria Plyashechko 11:41:01 14:35:26 2:54:25 14 13 2
20   Individual Open Male Ed Whiting 12:26:47 15:23:27 2:56:40 15 14 7
17   Individual Veteran Male (over 40) Jayden Thrush 11:47:47 14:47:56 3:00:09 16 15 5
40   Individual Veteran Female (over 40) Emma Morris 12:15:20 15:17:40 3:02:20 17 16 1
28   Individual Veteran Male (over 40) Stuart White 12:08:51 15:14:56 3:06:05 18 17 6
22   Individual Open Male Myall Quint 12:03:44 15:19:53 3:16:09 19 18 8
9   Individual Veteran Male (over 40) Will Chapman 12:41:31 16:04:13 3:22:42 20 19 7
84   Single leg - run  Veteran (over 40) Kevin Schintler 11:09:22 14:34:04 3:24:42 21 1 1
31   Individual Open Female Marlena Ahrens 12:05:11 15:31:06 3:25:55 22 20 3
12   Individual Vintage Male (over 50) Simon Vandestadt 11:51:35 15:20:43 3:29:08 23 21 2
304 Team UMC Relay team Male team Steve Taylor 11:42:42 15:13:39 3:30:57 24 2 1
30   Individual Veteran Male (over 40) Andrew Reichel 12:32:39 16:04:18 3:31:39 25 22 8
83   Single leg - run  Open Female Leah Hirst 11:24:59 15:02:44 3:37:45 26 2 1
85   Single leg - run  Open Male Adrian Barbagallo 12:26:46 16:12:22 3:45:36 27 3 1
42   Individual Open Male Jack Allison 12:30:19 16:15:56 3:45:37 28 23 9
86   Single leg - run  Vintage (over 50) Frank Evans 11:17:29 15:08:30 3:51:01 29 4 1
15   Individual Veteran Male (over 40) Baden Dickson 12:37:23 16:30:28 3:53:05 30 24 9
37 St Leonards #2 AR Duo team AR Duo Male Hamish Redgrove 13:27:06 17:21:31 3:54:25 31 1 1
39 St Leonards #4 AR Duo team AR Duo Female Sophie Robbins 13:31:42 17:36:35 4:04:53 32 2 2
10   Individual Veteran Male (over 40) Simon Mcdonell 12:33:54 16:44:34 4:10:40 33 25 10
87   Single leg - run  Open Female Kate Elphick 13:11:18 17:23:30 4:12:12 34 5 2
39 St Leonards #4 AR Duo team AR Duo Female Eloise Morris 13:31:41 17:51:53 4:20:12 35 3 3
38 St Leonards #3 AR Duo team AR Duo Male Ethan Liberman 13:15:35 17:36:38 4:21:03 36 4 4
36 St Leonards #1 AR Duo team AR Duo Male Joshua Griffith 13:27:13 17:49:05 4:21:52 37 5 5
37 St Leonards #2 AR Duo team AR Duo Male Hamish Galloway 13:27:02 17:49:00 4:21:58 38 6 6
36 St Leonards #1 AR Duo team AR Duo Male Jack Oliver 13:27:20 17:51:43 4:24:23 39 7 1
27   Individual Vintage Male (over 50) John Allison 11:55:17 16:26:23 4:31:06 40 26 3
38 St Leonards #3 AR Duo team AR Duo Male Luca Harowell 13:15:54 17:47:28 4:31:34 41 8 2
18   Individual Veteran Male (over 40) Matthew Sheather   14:19:16   Missing split    
302 Ange and El Relay team Female team Elouise Peach   15:13:12   Missing split